Jak napsat životopis

Jak napsat životopis

Pro Váš další profesní růst je životopis tím hlavním a nástrojem. Proto stojí za to věnovat jeho přípravě dostatečnou pozornost. Aby byl tento dokument stále „živý“, je třeba ho pravidelně aktualizovat, nejlépe při každé profesní či akademické změně. Tím si pak ušetříte v budoucnu čas a nebudete nuceni vzpomínat, co všechno bylo tehdy náplní vaší práce a jaké získané dovednosti v konkrétní pozici vyzdvihnout.

 

Fotografie

Je jen na vás, zda se rozhodnete fotografii do životopisu vložit. Pokud se pro ni rozhodnete, dbejte na to, aby byla aktuální a vhodná pro daný účel - ideální je průkazový styl fotografie.
 

Délka životopisu

Personalista obykle věnuje přečtení životopisu přibližně 30 sekund. Pokud zašlete čtyřstránkový román, pravděpodobně z něj nezachytí to nejdůležitější. I když je vaše kariéra bohatá, snažte se vejít nejvíce na dvě strany.
 

Struktura životopisu

Na prvním místě uveďte své jméno a kontaktní údaje - mobilní telefon a email. Jako kontaktní email použijte účet s více profesionálním tónem. Vždy vypadá důvěryhodněji jana.novotna@gmail.com rozdíl od partyjana@gmail.com.
 

Souhrn

Podobně jako na vašem LinkedIn profilu, je vhodné přidat stručné shrnutí vaší kvalifikace, zkušeností a a pracovní oblasti, ve které hledáte uplatnění. Mělo by jít o krátký odstavec o třech, maximálně pěti větách, který poskytne personalistovi základní obraz o vašich kvalitách.
 

Pracovní zkušenosti

Začněte od té aktuální a postupně se vracejte v čase zpět. Nezapomeňte uvést všechny relevatní zkušenosti a náplň práce na jednotlivých pozicích. Pokud nejsou k pozici, o kterou se ucházíte relevantní, není třeba zacházet do větších detailů.
 
Znovu si pročtěte popis práce, na kterou reagujete, a svůj životopis přizpůsobte tím, že vyzdvihnete a zdůrazníte v popisu vašich předchozích pozic odpovídající zkušenosti.
 

Vzdělání

Uveďte nejvyšší dosažené vzdělání a předmět studia. Pokud jste teprve na začátku kariéry nebo hledáte své první zaměstnání, můžete uvést podrobnosti o vašich zkušenostech v průběhu studia či projektech, na kterých jste měli možnost pracovat
 

Znalosti a dovednosti

Zde máte prostor vyjmenovat a upozornit na trvrdé i měkké dovednosti - tedy jazykové a počítačové znalosti a vaše osobnostní kvality. Nezapomeňte na případné certifikace či ocenění.
 
Co je dále dobré mít na paměti, když aktualizujete Váš životopis:
 
  • Ujistěte se, že víte, o jakou pozici se právě ucházíte a informace ve Vašem CV / motivačním dopise na tuto pozici odkazují. Používejte podobná přídavná jména k popisu Vašich zkušeností.
  • NEKOPÍRUJTE je z popisu pracovního místa, to je příliš zřejmé. Máte také možnost své CV „okořenit“ trochou odborné terminologie. Nepřežeňte to však, chcete jen zaměstnavateli ukázat, že obor či profesi znáte.
  • Pokud nereagujete na specifickou roli, projděte si on-line popisy podobných pozic, které jste zastával/a, a přizpůsobte svůj životopis podle nich. To je vždy dobrý způsob, jak zjistit, jaké další dovednosti / zkušenosti můžete potřebovat
  • Svůj životopis mějte stále po ruce. Uložte si jej, ať jej můžete dle potřeby doplnit o nejnovější informace. Pokaždé, když životopis aktualizujte, učiňte totéž i na Vašem LinkedIn profilu.
  • Nevymýšlejte si. Nepřikrášlujte své dovednosti a zkušenosti v životopise. Zkušený personalista při pohovoru lež brzy odhalí a vy zbytečně riskujete, že se připravíte o zajímavou pracovní nabídku.
  • Finální verzi životopisu si pečlivě zkontrolujte i po gramatické stránce. Více očí více vidí, dejte ho proto přečíst některému ze svých známých.
 
NEZAPOMEŇTE: Cílem životopisu není, aby Vám získal práci; jeho účelem je, aby Vám zprostředkoval možnost osobního pohovoru. Připravte ho výstižně, zajímavě, lákavě. Zapomeňte na zbytečnou grafiku, ozdobné rámečky, složité typy písma. Zaujměte obsahem, aby měl zaměstnavatel zájem dozvědět se o Vás víc.

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích