Nový rok - nová práce
Uplynulé tři roky byly z hlediska pracovního trhu skutečné výjimečné. Počet volných pracovních míst, nejen na trhu českém, ale i na trzích globálních, byl opravdu extrémní. I proto jsme v závěru roku průzkum mezi potenciálními uchazeči o zaměstnání, jak se ke změně pracovní pozice plánují stavět v roce 2020. Průzkumu se zúčastnilo více než 5 500 lidí v téměř 150 zemích světa prostřednictvím kariérního blogu Viewpoint.
Přestože se může zdát, že zejména v letech 2018 a 2019 docházelo k pracovním změnám nebývale často, 80 % respondentů našeho průzkumu uvedlo, že se o pracovní změnu bude zajímat i v roce 2020. Polovina z nich pak jednoduše proto, že cítí, že čas na změnu právě přišel. 22 procent zájemců o změnu oproti tomu uvádí, že v současné pozici nemá možnost odborného vzdělávání a kariérního postupu v a 13 % respondentů není spokojeno se svou aktuální mzdou a nabídkou benefitů.
Zaměstnání aktivně nehledá 11 % respondentů, nicméně nevylučují změnu v případě, že jim bude nabídnuta pozice s atraktivnější mzdou a zajímavějšími firemními výhodami (32 %), role s pestřejší pracovní náplní (23 %), popřípadě místo s možností vzdělávání a profesního růstu (22 %).
Ladislav Kučera říká: „Z výsledků průzkumu vyplývá, že na globálních pracovních trzích přetrvává z pohledu uchazečů optimizmus, lidé stále vnímají pracovní změnu jako potenciální příležitost a nový rok je pro takovouto změnu ideální příležitostí. Dříve, než se však do hledání nové práce pustíme, je potřeba důkladně zvážit, co od změny očekáváme, co je pro nás tou hlavní motivací. Pak se můžeme pustit do aktualizace životopisu či profilu na sociálních sítích.“
Pokud i vy přemýšlíte o tom, zda začít nový rok v novém zaměstnání, možná pro vás budou následující doporučení užitečná:
Měníte svou práci z toho správného důvodu?
Než začnete hledat novou pracovní příležitost, ujistěte se, že tak činíte ze správných důvodů. Pokud svou práci dlouhodobě neděláte s původním nadšením a zápalem, čas v práci trávíte sledováním hodin, pak nastal ten správný čas pro změnu. Pokud jste ztratili na současné roli motivaci, zvažte, zda se u vás ve společnosti nenachází jiná příležitost, která by vám vyhovovala lépe. V tomto případě nejdříve zjišťujte možnost interního postupu v rámci stávajícího zaměstnavatele.
Co od nové práce očekáváte?
Pokud jste si jistí, že čas pro změnu nadešel, začněte přemýšlet o tom, jak by vaše nová ideální pracovní pozice měla vypadat. Co by mělo být její pracovní náplní? Jaký má potenciál do budoucna, chcete se dále ve své kariéře posouvat? Pro jak velkou společnost chcete pracovat, v jakém odvětví, jaká by měla být její firemní kultura?
Aktualizujte své online a offline životopisy
Nyní je čas na aktualizaci životopisu a veškerých online profilů. Doplňte všechny zkušenosti včetně konkrétních zodpovědností. Přidejte nové dovednosti, ocenění či školení nebo kurzy, kterými jste prošli. . Ať už vytváříte životopis kompletně nový nebo aktualizujete stávající, můžete použít Hays průvodce správných životopisem, kde naleznete užitečné tipy a rady, které potřebujete vědět, aby váš profil získal potřebnou pozornost.
Sledujte pracovní nabídky a odpovídejte
Pracovní pozice můžete vyhledávat sami, můžete si nastavit upozornění na vhodné pozice a můžete kontaktovat náborového konzultanta, který vám doporučí odpovídající pozice a poskytne cenné informace o společnosti, ve které se budete ucházet o místo. Může vám také pomoci s přípravou na pohovor. Nezapomeňte přizpůsobit svůj životopis a případně průvodní dopis na každé místo, na které se hlásíte – slaďte terminologii použitou ve vašem životopise s informacemi v inzerátu, zdůrazněte požadované dovednosti. Zvýší to vaše šance k pozvání na pracovní pohovor.
Na pohovor se dobře připravte
Během pohovoru je důležité propojit své dovednosti a zkušenosti s tím, co je uvedeno v požadavcích na danou pracovní nabídku. Připravte si odpovědi na otázky, které lze předpokládat, nebuďte příliš struční ani nadmíru obsáhlí. Je třeba mít jasno v tom, jak vás vaše současná pozice připravila na danou pracovní příležitost.
Udržte si motivaci
V průběhu procesu hledání nového místa je potřeba udržet si pozitivní náladu. Ne vždy se podaří získat pozvání na pohovor na pozici, kterou byste si přáli, ne každé zaslání životopisu vede k úspěchu, ale není důvod se vzdát. Na tu pravou pracovní nabídku je zkrátka někdy potřeba si počkat. Dělejte si pravidelné přestávky a za dílčí úspěchy se odměňujte. Je důležité, aby jste při hledání zaměstnání udržovali pozitivní náladu, i když nedostanete pozvání Klíčem je zůstat motivovaný.