Sepsání průvodního dopisu

Sepsání průvodního dopisu

Průvodní dopis je úvodem Vašeho životopisu, kterým můžete upoutat pozornost čtenáře a demonstrovat vlastnosti, které vás odlišují od ostatních uchazečů.
Proto je velmi důležité jeho přípravu neuspěchat.

Jak napsat průvodní dopis

Když se ucházíte o zaměstnání, je dobré motivační dopis i životopis přizpůsobit dané pozici - ukážete tak, že jste tím pravým uchazečem na toto místo. Chcete-li mít jistotu, že Váš motivační dopis nebo email získá požadovanou pozornost, projděte si znovu popis pracovního místa a v motivačním dopisu následně zvýrazněte klíčová slova popisující požadované schopnosti, znalosti či absolvované kurzy. Vyberte ze své dosavadní pracovní kariéry konkrétní příklady schopností, které Váš potenciální nový zaměstnavatel hledá.

V inzerátu například stojí: "Tato pozice vyžaduje komunikativní osobu s prokazatelnou schopností práce v týmu." Klíčová slova v této větě jsou "komunikativní", "prokazatelný" a "tým". Ukažte, že tato kritéria splňujete a zvyšte tak svoji šanci na úspěch.

Průvodní dopis by neměl být souhrnem vašeho životopisu. Váš průvodní dopis by měl doplňovat životopis tím, že zdůrazní nejdůležitější aspekty týkající se dané pozice. Doporučujeme napsat si motivační dopis nejprve nanečisto a pak, když jste s výsledkem spokojeni, požádejte někoho blízkého o kontrolu.

Jak napsat skvělý motivační dopis? 

Ujistěte se, že v případě zasílání emailem má zpráva jasný předmět:
Dopis vždy adresujte konkrétní osobě, NIKDY nepoužívejte oslovení "Vážení / Vážený pane / Vážená paní"

Uveďte:
- Název pozice
- Referenční číslo
- Vaše jméno

Délka dopisu maximálně na půl stránky
Podejte informace srozumitelně, držte se tématu, uveďte seznam dovedností s konkrétními příklady jejich využití ve Vaší praxi a ukažte, proč jste tou správnou osobou pro tuto společnost.

Přizpůsobte jej!
Nikdy neposílejte standardní motivační dopis. Musíte ukázat svou přidanou hodnotu a v čem nad ostatními vynikáte. 

Průvodní dopis: kontrolní seznam

• Průvodní dopis je vytvořen na míru konkrétní pozice
• Délka výrazně nepřekračuje polovinu strany A4
• Je adresován konkrétní osobě
• Kvalitně doplňuje Váš životopis
• Finální verzi zkontrolovala další osoba

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích