Přemýšlíte o kariérní změně o Vánocích?

Přemýšlíte o kariérní změně o Vánocích?

 

Vánoce jsou ideální příležitostí pro setkání s našimi nejbližšími. Svátky máme často spojené s návštěvami rodin, abychom tuto slavnostní atmosféru prožili společně. Pokud však v současné době nejste ve svém zaměstnání spokojení, pravděpodobně se obáváte, že vám rodina a vaši známí budou klást mírně nepříjemnou otázku: „Tak jak se ti daří v práci?“ Za normálních okolností vás podobná otázka nerozhodí, ale v této situaci, pokud se v práci necítíte šťastní, může být obtěžující. 

Ve chvíli, kdy se vaši nejbližší přátelé a příbuzní dozvědí, že přemýšlíte o změně zaměstnání, začnou toto rozhodnutí zvažovat a rozebírat do detailů. Mohou vám doporučovat, abyste zůstali ve své ve své současné práci, což je pro vás bezpečnější – máte přeci smlouvu na dobu určitou a tedy určitou jistotu. Mohou vás od změny odrazovat, i přesto, že se v současné práci necítíte spokojení a kariérní změnu zkrátka potřebujete. Možná se vás vaši přátele budou snažit nalákat do svého odvětví, které je skvělé placené a má úžasnou budoucnost. Ať tak či onak, budou k vám přicházet různá doporučení ze všech stran, což může být v závěru matoucí. A asi nechcete poslouchat vášnivou kritiku vaší plánované kariéry v digitálním marketingu od milované tetičky s třicetiletou praxí recepční v zubní ordinaci. Vaši přátelé a rodina mají samozřejmě ty nejlepší úmysly, svou kariérní cestu si ale musíte řídit vy a pouze vy. Jak tedy se rozhodnout pro kariérní změnu již v průběhu letošních Vánoc?

Co přesně chcete?

Nejprve je třeba, abyste měli jasnou představu o tom, co vám pracovní trh nabízí a kam byste chtěli svou kariéru nasměrovat. Kde přesně chcete být za rok, za tři nebo pět let? Který typ role, pracovní náplň, velikost společnosti a odvětví Vás budou dále motivovat k dosažení vašich cílů? Jakmile budete mít o tomto jasno, začněte přemýšlet o negativních reakcích, s kterými se můžete setkat, až budete tyto informace komunikovat přátelům a rodině. Což nás vede s dalšímu zamyšlení.

Jaká rizika jsou spojena s kariérní změnou?

Jaká přesně existují rizika spojená s vaším dalším kariérním krokem a jste reálně ochotni je podstoupit? Nyní máte například poměrně dobře placenou administrativní roli, ale chcete se rekvalifikovat na účetní pozici. Víte, že by to pravděpodobně znamenalo přijmout juniorní roli, na které získáte méně peněz. To bude jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které budete muset učinit. Nicméně většina z těchto rizikových kariérních tahů patří k těm nejúspěšnějším.  

Zde jsou některá z nejčastějších rizik, kterými si uchazeči o zaměstnání procházejí:

Stěhování se za prací
Stěhování se za prací a vaší kariérou do jiného města nebo dokonce země představuje obrovské odhodlání a především důvěru v nové zaměstnání. Budou Vám chybět vaši blízcí a vy budete chybět jim. Je přirozené, že právě ti, kteří jsou vám nejblíže, se vás mohou pokusit od tohoto kroku odradit. V tuto chvíli si vzpomeňte na důvody, proč jste se tak rozhodli; ať už je to pro zvýšení vaší kulturní inteligence nebo růst vaší kariéry. Nerozhodujte se na základě obav okolí, ale na základě vašeho vlastního přesvědčení.

Udělat krok zpět, abyste se posunuli dopředu
Když si uvědomíme, co to vlastně chceme dělat z dlouhodobého hlediska, musíme pro to někdy přinést jistou oběť. Možná budete chtít jít úplně jinou cestu, než je ta vaše současná. To znamená opustit kariérní směr, kterým jste doposud šli, a začít znovu od nuly.  Mohou s tím být spojené investice do odborného vzdělávání nebo ústupky ve mzdě a snížení odpovědnosti. Pokud je tento krok pro vás finančně realizovatelný, vložte do něj své ambice a nedovolte, aby vám ostatní tento plán zhatili. Je lepší, aby váš vlastní blahobyt a pocit naplnění z práce byly na začátku té správné kariérní cesty, nežli na vrcholu té špatné.

Přechod do podnikatelské sféry (Přechod na IČO)
Proč lidé, kteří dlouhodobě pracují v zaměstnaneckém poměru přecházejí na IČO? Může to být jednak kvůli flexibilitě, cílenější práci nebo příležitosti získat rychle zajímavé zkušenosti do svého životopisu.
Předem upozorňujeme, že někteří lidé se vás budou snažit od této kariérní změny odradit, a to především kvůli nejistotě této formy zaměstnání. Toto není rozhodnutí, které bývá přijímáno s lehkostí. Berte v úvahu, jak jste zdatní při řízení své každodenní finanční správy, jako jsou formuláře pro daňové přiznání a podobně. Budete muset být velmi organizovaní a proaktivní, abyste si vytvořili dobrou síť kontaktů a tím si zajistili přehled o budoucích příležitostech. 
Pokud jste si toto rozhodnutí dobře promysleli, nenechte nikoho vás nebo vaši kariéru podceňovat.
V některých případech mohou být obavy vašich přátel nebo rodiny opodstatněné. Pokud jste si však výše uvedená rizika opravdu promysleli předem a rozhodli jste se, že se jedná o risk, který jste ochotni přijmout, pak Vás tyto negativní ohlasy od blízkých nepřekvapí.

Nesnažte se okolí umlčet

Nezapomínejte, že vaši přátelé a rodina mohou mít na základě svých vlastních zkušeností rozhled, nevyhýbejte se tedy konverzaci s nimi na téma vaší kariéry. Mohou vás motivovat a posílit tak i vaši sebedůvěru, mohou vás ale také znejistět a klást vám otázky či názory, se kterými jste se ještě nesetkali.
Přátelé a rodina mohou mít užitečné kontakty, kterým Vás mohou představit nebo s Vámi mohou sdílet své postřehy a rady založené na jejich vlastních zkušenostech.
Trik proto spočívá v použití výše uvedených rad  k upřesnění toho, co chcete, a k uvědomění si rizik, která jste ochotni přijmout. 
Vánoční dovolená je skvělou příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co od své kariéry opravdu chceme a co by náš další krok mohl znamenat. Neporovnávejte se však s ostatními a neupřednostňujte jejich názory nad svými vlastními instinkty. Jak jsme zmínili na začátku, pouze vy víte, které příležitosti ve vás vyvolávají nadšení a jaká rizika jste ochotni podstoupit, abyste těchto příležitostí dosáhli. Takže nenechte nikoho jiného, aby během těchto Vánoc ovlivňoval Vaše kariérní rozhodnutí.
 

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích

    

CZ_RB_ReferAFriend

Doporučte známého

Doporučte nám vašeho známého jako uchazeče pro naše volná místa a získejte lákavou odměnu.