Checklist: žádané dovednosti v nové pracovní éře – kolik z nich splňujete vy?

Checklist: žádané dovednosti v nové pracovní éře – kolik z nich splňujete vy?

 

O tom, jak bude svět vypadat, jakmile se vynoříme z koronavirové krize toho moc nevíme, netušíme ani, kdy přesně to bude.

Víme ale to, že nyní vstupujeme do nové éry práce, která s největší pravděpodobností bude zahrnovat hybridní způsoby práce a řízení týmů. S tím přichází nové zaměření zaměstnavatelů na určité technické a měkké dovednosti.

Zde jsou čtyři dovednosti, které jsou v této nové éře velmi žádané:

Datová gramotnost

Důležitost přesných a užitečných dat je dnes pro organizace zásadním přínosem. Díky dobré analýze dat jsou společnosti schopny lépe předvídat oblasti klesající a rostoucí poptávky - společnosti tedy pak mohou lépe přizpůsobit své nabídky produktů a služeb tak, aby vyhovovaly vyvíjejícím se potřebám zákazníků.

Datově gramotní odborníci budou obzvláště zásadní v této nové éře pracovního světa. Níže uvádíme několik tipů, kde můžete začít s prohlubováním svých dovedností:

 • Google Analytics - Google Analytics Academy nabízí bezplatné kurzy, které vám pomohou pochopit, jak sledovat a analyzovat provoz na webu.
   
 • Microsoft Excel - Zní to jako naprostý základ, ale Excel je předním nástrojem pro zaznamenávání a analýzu dat. Udemy nabízí několik bezplatných kurzů.
   
 • Datová vizualizace - Schopnost přeměnit data do vizuálních příběhů je klíčem k tomu, aby informace byly srozumitelné i stravitelné. Udemy také nabízí úvod do vizualizace dat.

Vývoj a kódování webu

Pokud byla digitální transformace tématem číslo jedna už dříve koronakrize pouze zrychlila její tempo. Vzhledem k tomu, že celé organizace musejí přecházet kompletně do online prostředí a jsou extrémně agilní, přichází na řadu reaktivní způsoby práce. V pracovním světě se posouváme výrazně kupředu a dovednosti jako je kódování a vývoj webových stránek bude ještě více v popředí zájmu.

Pokud se zajímáte o úvod do kódování nebo chcete vylepšit své dovednosti, Codecademy je skvělým místem, kde začít, protože poskytuje spoustu bezplatných kurzů. Existuje řada kódovacích jazyků, které je třeba se učit, takže zde je jen několik z nich, se kterými můžete začít:

 • HTML - používá se pro vývoj front-end webových rozhraní. HTML je klíčovou základní dovedností, která určuje základní strukturu webové stránky - když přejdete na web, prohlížeč načte obsah HTML a převede jej na webovou stránku, kterou vidíte.
   
 • CSS - sesterský kódovací jazyk HTML určuje styl webové stránky, například písma, barvy a rozvržení.
   
 • Javascript - tento kódovací jazyk, který se používá také pro vývoj front-end webových rozhraní, pomáhá oživit statické webové stránky dynamickým obsahem, jako je animovaná grafika.
   
 • Python -  jazyk pro vývoj back-end webových aplikací, který se kromě vývoje webu používá pro různé typy programování, lze jej použít k vývoji mobilních aplikací a desktopových aplikací a big-data zpracování.

Přizpůsobivost a flexibilita

Jedna věc je jistá, přesouváme se do rychle se vyvíjejícího světa práce - do toho, který bude zahrnovat nové postupy a různé způsoby spolupráce mezi jednotlivci. Zásadní schopností tedy bude rychle se zapojit do této nové éry, stejně jako ochota pro zlepšení  stávajících dovedností či získávání nových, bude-li to potřeba.

Mnoho prvků, které v současné pracovní praxi využíváme, včetně komunikace, řízení a strategie, se bude muset přizpůsobit, a ti, kteří projevují otevřenou mysl a ochotu přijmout „nové“, budou mít nejlepší předpoklady k úspěchu.

Emoční inteligence

Je poněkud ironické, všechny přípravy, výzkumy změn přicházejících na pracovní trhy, jakými jsou třeba automatizace a robotizace, nikdo z nás nemohl predikovat něco takového, jako je propuknutí pandemie koronaviru a její dopad na naše životy.

Pokud si z toho můžeme vzít něco pozitivního, je to zvýšená pozornost směrem k významu soucitu a empatie jako součásti pracovních vlastností. Být schopen porozumět tomu, jak se lidé cítí ve světle složitých situací, a podle toho přizpůsobit svou reakci, bude podporovat  vzájemné porozumění a loajalitu k ostatním. Pokud usilujete o to, abyste byli v této nové éře práce budoucím lídrem, bude tato dovednost neocenitelná.

 

Pokud uvažujete o dalším kariérním kroku, obraťte se na některého z našich odborných konzultantů a prodiskutujte s ním vaše možnosti. Řadu užitečných informací můžete načerpat i v tomto kariérním centru.  Jako váš celoživotní kariérní partner jsme s vámi na každém kroku a budeme tento web pravidelně aktualizovat novými průvodci, blogy a informacemi, které mají za cíl podpořit váš kariérní rozvoj.

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích