Jak postupovat, když hledám práci dlouho

Jak postupovat, když hledám práci dlouho

Rozhodli jste se změnit práci. Pracovali jste na svém životopise, procházíte nabídky, na pohovory chodíte včas a připravení, ale zatím to ještě nevyšlo? Někdy se stane, že proces hledání nové práce trvá déle, než jste si představovali. Je to nepříjemné a frustrující, ale není na místě se vzdávat. Zastavte se na chvilku a zamyslete se, zda není na čase změnit taktiku nebo lépe mířit.
 
Přinášíme vám několik tipů, na které se můžete zaměřit, pokud hledání práce trvá déle, než byste chtěli:

Ujasněte si, jakou práci hledáte a co přesně chcete

Většina lidí obvykle se změnou pracovního místa naváže na svou dosavadní kariéru. Zamyslete se nad tím, co je vaší primární motivací ke změně pracovního místa. Hledáte pozici s vyšší zodpovědností? Pak si musíte být jisti a musíte jasně prokázat, že zvládnete vše, co to obnáší. Je vaše motivace primárně finanční? Ověřte si, ideálně z více zdrojů, že vaše finanční očekávání jsou realistická. Chcete změnit kompletně obor? Vyberte z vaší dosavadní kariéry přenositelné zkušenosti, které uplatníte v novém sektoru a stavte na nich. Pamatujte, že budete patrně muset slevit ze seniority pozice a pravděpodobně i po finanční stránce.
Vytvořte si seznam vašich požadavků a označte si ty, na kterých budete trvat a ty, ze kterých jste ochotni slevit, díky tomu se vám lépe podaří identifikovat vhodné pracovní pozice.
 

Nehlašte se na pozice bez pečlivého uvážení

Někteří lidé mají tendenci upřednostňovat objem nad kvalitou – rozposílají svůj životopis na mnoho pracovních nabídek, velkému množství zaměstnavatelů. Nevýhod tohoto přístupu je hned několik – nejen že brzy ztratíte přehled, komu a kam jste životopis poslali, nebude ani ve vašich silách si zapamatovat důležité informace z inzerátů a možná vám mnoho důležitého uteče, mnoho z vašich reakcí nebude relevantních.
Než se na pozici přihlásíte, prozkoumejte a zjistěte si trochu více informací o dané společnosti. Využijte internet a sociální sítě, abyste se dozvěděli více o jejich kultuře, vizi a pokuste se porozumět tomu, koho do svého týmu hledají, abyste se pokusili sladit své dovednosti a zkušenosti s tím, co firma potřebuje.
Projděte si detailně popis pracovního místa a ujistěte se, že splňujete zásadní požadavky na pozici.
 

Přizpůsobte svůj životopis

O tom, jak napsat životopis či jak jej přizpůsobit pracovním pozicím, na které se hlásíte, jsme již psali. Tedy stručně – vždy, když posíláte životopis, měli byste jej přizpůsobit pomocí klíčových slov tak, aby personalistu zaujal. Vyhledejte si v popisu pracovního místa znalosti a zkušenosti, které firma hledá a uzpůsobte dle nich terminologii ve vašem CV. Zdůrazněte relevantní dovednosti, aby je zaměstnavatel ve vašem životopise nepřehlédl. Pokud disponujete znalostí některého ze systémů, které firma využívá, nezapomeňte jej také uvést.
 

Připojte průvodní dopis

Zatímco váš životopis poskytuje čtenáři informace o vašich zkušenostech a vaší kvalifikaci, v průvodním dopise máte možnost vysvětlit svou motivaci pro práci v dané společnosti a proč vy jste tím správným kandidátem. Zaměřte se ovšem pouze na fakta, můžete uvést také konkrétní a relevantní příklad nějakého vašeho úspěchu.
 
Například, pokud se zajímáte o pozici v marketingu zaměřenou na sociální sítě: „Na mé aktuální pracovní pozici Manažera sociálních sítí jsem navrhl/a a realizovala kampaň, která zvýšila návštěvnost našeho webu o XY% a zvýšila prodeje o X% a věřím, že své zkušenosti dokážu ve vaší společnosti nejen dobře uplatnit ale i dále rozšířit.“
 
V průvodním dopise máte mimo to možnost zdůraznit, jak vaše osobnost souzní s kulturou a vizí společnosti, například: „Zaujaly mne příspěvky o vaší firmě, které na sociálních sítích zveřejňujete. Rád/a pracuji v týmu a těší mě sdílet nápady s ostatními kolegy, což, dle vašich příspěvků podporujete, proto si myslím, že bych Váš tým vhodně doplnil/a.“
Vždy buďte věcní, nesnažte se vlichotit, pamatujte také na stručnost – průvodní dopis by neměl být delší než třetina strany A4.
 

Navazujte nová spojení a kontakty

Buďte aktivní na profesních sociálních sítích. Připojte se k oborovým komunitám, propojujte se se společnostmi a odborníky z vaší oblasti. Opět, kvalita by měla vyhrát nad kvantitou, neposílejte proto stovky žádostí o propojení. Dbejte na to, aby to byly relevantní kontakty na vaší profesní úrovni, popřípadě o jednu úroveň výše, propojte se také s personalisty. Účastněte se dostupných akcí, webinářů a podobně. Tato aktivita vám pomůže nejen získat nové důležité kontakty, které vám zůstanou i do budoucna, ale také získat nové informace a poznatky o dění ve vašem oboru.
 

Vzdělávejte se

Promyslete si, jaká profesní dovednost a znalost je ve vašem oboru žádaná a zvažte, zda by stálo za to absolvovat nějaký profesní kurz nebo získat novou certifikaci, která by vám k získání vysněného pracovního místa dopomohla. Informace o probíhajících kurzech si nezapomeňte zaznamenat do svého CV i LinkedIn profilu. Zaměstnavatelé vždy ocení lidi, kteří na sobě pracují a mají snahu své dovednosti neustále rozšiřovat.
 

Zvažte dočasné pracovní místo

Většina lidí hledá trvalé pracovní místo se smlouvou na dobu neurčitou. Nicméně, existuje také řada dočasných pracovních míst, která mohou být velmi atraktivní. Některé společnosti se rozhodnou vypsat dočasné pracovní místo, například se smlouvou na půl roku nebo rok, nejčastěji z důvodu záskoku za mateřskou, záskoku za dlouhodobou pracovní neschopnost, nebo například v případě nového projektu, který společnost získá. Často se jedná o velmi prestižní zaměstnavatele, kteří v mnohých případech s dočasným pracovníkem naváží následně trvalou spolupráci.
 

Buďte otevření zpětné vazbě

Pokud jste absolvovali více pohovorů a v hledání jste se neposunuli, zajímejte se o zpětnou vazbu. Návod na to, jak si o ni říci, najdete zde. Kvalitní a konstruktivní zpětná vazba vám může poskytnout důležité informace, které můžete zohlednit v dalších výběrových procesech. Neberte ji jako kritiku, ale jako návod, co a jak můžete vylepšit. Zpětná vazba by vám měla také naznačit, zda se ucházíte o správný typ pozic či zaměstnavatelů.
 

Buďte pozitivní a vytrvalí

Hledání nové práce může být zdlouhavý a náročný proces, ale je důležité, abyste se nenechali vyvést z míry a dokázali zůstat za každých okolností pozitivní. Každé výběrové řízení vás posouvá dále, o krok blíž vaší vysněné pracovní příležitosti.
 
 

CZ_RB_Poradenstvi

Kariérní poradenství

Nejste si jisti, jak správně napsat životopis nebo průvodní dopis? Chcete vědět, jak nejlépe zapůsobit na pohovoru? Přečtete si naše tipy pro vaši úspěšnou kariéru.

CZ_RB_Search jobs

 
Hledáte novou práci? Prohledávejte v našich nabídkách nebo se spojte s jedním z našich odborných konzultantů.

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích