Dočasné zaměstnávání v roce 2022

Dočasné zaměstnávání v roce 2022

Trh dočasných pracovních míst a interim management je odvětvím, které v zahraničí patří mezi velmi časté formy zaměstnávání. Obliba dočasného zaměstnávání stoupá také u českých firem a zejména v posledním roce získává status vyhledávaného flexibilního náborového řešení. O aktuálním vývoji v tomto sektoru hovoříme s Dominikou Žůrkovou, team leaderkou Temporary týmu v Hays.


Jaká je aktuální situace na pracovním trhu dočasných a Interim management rolí?

Oblast Interim managementu a obecně dočasného zaměstnání zaznamenává v letošním roce nebývalý růst, který souvisí s celkovým oživením pracovního trhu. V porovnání s předchozím rokem evidujeme vyšší zájem po kandidátech na kvalifikovaná dočasná pracovní místa, přičemž nejčastěji tyto uchazeče poptávají firmy v sektoru financí a účetnictví, HR, v zákaznickém servisu, logistice nebo v obchodu.

Když jsme analyzovali oficiální data, největší objem poptávky po zaměstnancích na dobu určitou byl registrován v období po létě 2021. Kvalifikovaní uchazeči, kteří jsou na pracovním trhu aktuálně dostupní, mají díky dočasným rolím možnost různých projektů, načerpání zkušenosti z různých odvětví, a i rychlejšího karierního růstu. Společnosti tímto způsobem mohou reagovat na nově příchozí projekty či potřebu získat okamžitě dostupné kandidáty. Z hlediska seniority těchto pracovních míst, přibližně 30 % zaujímají role ve středním managementu a 70 % tvoří role vhodné pro absolventy či juniory do dvou let zkušeností.  

Pokud se podíváme na věkové kategorie uchazečů, kteří se zajímají o dočasná pracovní místa, téměř polovina z nich je mladších 30 let, což ukazuje na potenciál této služby v období, kdy lidé vstupují na trh práce a rozmýšlejí se nad svojí kariérou. Pokud se zaměříme na akademickou úroveň nabízených kvalifikovaných dočasných míst, téměř 60 % nabídek cílí na odborníky s vysokoškolským titulem.  


Jaké dočasné role jsou nejobsazovanější a jaké role je nejtěžší obsadit?

V oblasti dočasného zaměstnávání nejčastěji obsazujeme role v administrativě, ve finanční sféře, ale také v logistice, HR nebo v marketingu. Nejobtížněji se obsazují vysoce kvalifikované IT pozice a specialisté v inženýringu. Řadu náborových projektů často úspěšně uzavřeme během jednoho či dvou týdnů; oproti tomu složité projekty vyžadující uchazeče se speciální kvalifikací či dovedností trvají obvykle déle. 


 Jak se bude situace na trhu dočasných míst vyvíjet v druhé polovině roku 2022?

Pro dočasná pracovní místa bývala v České republice typická sezónnost. Největší poptávku jsme obvykle zaznamenávali v průběhu léta a září, naopak nejmenší potřebu jsme pociťovali na konci roku. Společnosti tímto způsobem řešily výpomoci v době dovolených, popřípadě posilovaly své týmy v závěrkovém období. Tento trend se postupně mění a zaznamenáváme vyšší poptávku v průběhu celého roku, a to z důvodu větších náborových potřeb, otevírání nových oddělení, práce na nových projektech. Předpokládáme tedy, že tento trend bude dále posilovat, dočasných příležitostí bude nadále přibývat a nabídka projektů na delší časové období a jejich pestrost pozitivně ovlivní i zájem o tyto role ze strany kandidátů. 


 Jakou výhodu firmě přinese zapojení dočasného pracovníka?

Přidanou hodnotu tohoto řešení můžeme rozdělit do dvou rovin, z pohledu firem a z pohledu uchazečů.

Firmy mohou tímto způsobem plně outsourcovat náborový proces, přidělit pracovníka na projekt, který je právě urgentní, doplnit aktuálně potřebnou dovednost nebo získat kvalifikované poradenství o tom, jaké náborové řešení je v dané situaci nejvhodnější, včetně legislativní konzultace.  Tato forma zaměstnávání jim dává možnost "prodloužit" zaměstnanci zkušební období, opakovaně prodloužit kontrakt na dobu určitou, přináší také více flexibility v případě, kdy se jedná o ukončení působení zaměstance ve firmě.

Kandidátům toto řešení dává možnost integrace na trh práce, možnost rychlého získání zkušeností a kariérního růstu, juniorní uchazeči si zejména chválí možnost získat různorodé zkušenosti a poznat rozličné firemní kultury a pozice. U seniornějších profilů je pak motivací možnost poskytnout firmám své know-how a naopak získat odborné zkušenosti na zajímavém projektu, ke kterému by se jinak nedostali.
 

CZ_RB_RegisterJob

Registrujte pracovní nabídku

Vyplněním jednoduchého formuláře nám zašlete svou poptávku - rychle a pohodlně. Odborný konzultant Hays Vás bude kontaktovat do 24 hodin.

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích

    

CZ_RB_Nadání a dovednosti

Nadání a dovednosti - projekt Rozhled

Projekt Rozhled nabízí mimo jiné příležitost mladým lidem poznat prostředí firem a seznámit se s pracovní náplní na různých rolích.