Blogy

Proč vás zaujala právě tato pozice? Jak odpovědět.

Jedna z nejméně oblíbených a zároveň nejčastějších otázek na pohovoru. Pravděpodobně nemine ani vás. Odpovědět lze mnoha způsoby. K těm nejčastějším pak patří „potřebuji novou výzvu“ nebo „vaše společnost mi přijde velmi zajímavá“. Jak moc by taková odpověď zaujala vás, pokud byste byli v roli personalisty?

Odpověď na tuto otázku si rozmyslete předem a zvažte, jak svou reakcí zaujmete vašeho potenciálního manažera nebo personalistu. Nesklouzněte k obecným odpovědím jako jsou tyto výše uvedené, jelikož je pravděpodobně slyšel již mnohokrát předtím a nijak zvlášť jej neohromí, natož aby se dozvěděl to, co potřebuje vědět – proč chcete pracovat právě pro tuto společnost a na této konkrétní roli?

Personalista bude s největší pravděpodobností hledat někoho, kdo dokáže projevit zájem o firmu jako kvalitního zaměstnavatele a zároveň člověka, který svou práci bude vykonávat s patřičnou vášní. Náš návod vám pomůže strukturovat vaši odpověď:

1. Co vás přesně láká na dané společnosti?

Zaměstnanci, kteří ctí a uznávají hodnoty společnosti,  jsou obecně velmi výkonní a snaží se dosáhnout co nejlepších výsledků jak pro sebe, tak pro celou firmu.

Je možné, že jste o společnosti nikdy předtím neslyšeli nebo naopak vás tato firma vždy zajímala. Ať tak či onak, je zásadní, abyste prokázali základní povědomí o firmě a svůj zájem o ni, který produkt či služba vás zaujala. Ukažte, že znáte hodnoty společnosti a jsou vám blízké. Můžete také zdůraznit některé jejich úspěchy, které jste zaznamenali a oceňujete je.

2. Proč vás zaujala právě tato konkrétní pozice?

Z vaší odpovědi by měl personalista vyrozumět, že vás daná problematika a pozice skutečně baví a naplňuje, ne pouze to, že se domníváte, že byste v ní byli dobří. Vyzdvihněte konkrétní body náplně práce, které vás nejvíce zaujaly a na které se těšíte.

3. Jak by vám tato příležitost mohla pomoci s vaším rozvojem?

Pamatujte, že firmy nejraději zaměstnávají takové lidi, u kterých vidí potenciál a kteří usilují o kontinuální rozvoj a zlepšování svých dovedností. Ukažte tedy, že tato konkrétní pozice vám rozvoj vašich schopností a dovedností umožní a uveďte, jakých jednotlivých elementů pozice se tento rozvoj týká. Zdůrazněte, proč své schopnosti chcete zlepšovat právě u tohoto zaměstnavatele.

4. Dejte najevo, že vás pozvání na pohovor potěšilo

Snažte se na konci své odpovědi zformulovat to, že vás těší, že jste byli pozváni na pohovor právě pro tuto konkrétní roli. Nemusíte poděkování přehánět, stačí v jedné větě zmínit, že máte z pozvání radost, aby personalista věděl, že o danou roli máte opravdu velký zájem.

Příklad vhodné odpovědi

Níže uvádíme příklad vhodné odpovědi marketingového specialisty, který aplikoval na roli v odvětví kybernetické bezpečnosti:

"Kybernetická bezpečnost je odvětví, které dlouhodobě nabývá na důležitosti a neustále se mění. O toto odvětví se již několik let zajímám a vaši společnost v tomto směru vnímám jako průkopníka na trhu. Vím, že poskytujete komplexní řešení a pravidelně vídám a sleduji vaše články na webu xy.

 Jakmile jsem si přečetl popis nabízené pozice, okamžitě mě zaujalo, že se hodně zaměřujete na sociální sítě. Jelikož se již nějakou dobu pohybuji v oboru digitálního marketingu, je mi toto zaměření opravdu velmi blízké a myslím, že jsem schopen vám dodat i nové nápady. Jsem si ale samozřejmě vědom i toho, že se tento obor neustále vyvíjí a je potřeba své znalosti neustále zdokonalovat. Ve vaší společnosti mám možnost učit se a dále se vzdělávat u leadera na trhu a držet tak krok s trendy v oboru.

Abych to shrnul, tato role a společnost perfektně odpovídá mým zájmům, zkušenostem i ambicím a jsem velmi rád, že jsem dostal příležitost dostavit se na tento pohovor.“

Podobně strukturovaná odpověď bude hudbou pro personalistovy uši. Jak jsme uvedli v úvodu, na pohovorech se často vyskytují velmi podobné a velmi generické odpovědi. Pokud tedy dokážete přidat osobní přístup a entusiasmus, odlišíte se od ostatních a představíte se jako ideální kandidát na pozici.  


Lucie Veselá

Team Leader, Hays Sales & Marketing
Profil autora na LinkedIn

 

00

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích