Jak se aklimatizovat v novém pracovním týmu

Jak se aklimatizovat v novém pracovním týmu

 

Zapadnout a aklimatizovat se v novém týmu je jednou z mnoha výzev, se kterými se setkáme při nástupu do nového zaměstnání. Nicméně stát se váženým a hodnotným členem týmu je klíčem ke spokojenosti v nové práci, dobré náladě na pracovišti a nakonec i k Vašemu úspěchu.

Najděte si svého mentora

Najděte si mentora, který Vám pomůže rychle se v nové práci usadit. Mentor je spíše průvodcem než učitelem. Využijte jeho znalosti a na oplátku nabídněte veškeré dovednosti, které jste získali v předchozích rolích.

Budování vztahu s mentorem Vám pomůže zvyknout si v novém prostředí a porozumět firemní kultuře. Jakmile se integrujete do týmu, zkušenosti předané mentorem budou neocenitelné.

Zapojujte se

Interagovat a zapojovat se je skvělý způsob, jak se poznat se svými novými kolegy a jak jim dokázat, že jste týmový hráč. Zúčastňujte se co nejvíce firemních akcí, protože je to perfektní způsob, jak potkat některé z největších osobností Vaší nové společnosti. Ať už se jedná o týmovou akci pro pár lidí, drink s kolegy po práci nebo celofiremní výjezd.

Budujte vztahy

Během prvního týdne v práci zjistíte, s kterými z Vašich kolegů budete spolupracovat nejvíce. Snažte se tedy věnovat čas navíc, abyste tyto kolegy poznali. Ptejte se jich na mnoho otázek, abyste lépe porozuměli jejich zájmům. Najít něco společného s každým z Vašich kolegů je dobrý způsob, jak vytvořit individuální pouto a zásadně zlepšit způsob, jakým spolupracujete.

Být přístupný je také základní součástí budování pevných vztahů. Pokud vyzařujete pozitivní vibrace, lidé se vám ochotněji přijdou představit.

Budujte si pevné vztahy se všemi lidmi, kteří Vám pomohou dobře vykonávat vaši práci. Pamatujte, že se nejedná bezprostředně o lidi ve Vašem týmu, ale může to být kdokoli od obchodního manažera po osobní asistentku vašeho šéfa.

Přijměte změnu

Při nástupu do nového zaměstnání je velmi snadné kritizovat praktiky, na které nejste zvyklí. Nikdo však nechce poslouchat, o kolik lepší byla Vaše předcházející práce.

Zkuste namísto kritiky přinést řešení. Přizpůsobte se tomu, jak Váš nový tým dělá věci, a nečekejte, že se přizpůsobí Vám. Tato rada platí od malých věcí, jako je rezervace zasedací místnosti až po významné strukturální změny ve společnosti.

Čím můžete přispět?

Každý tým má silné a slabé stránky. Být schopen ukázat, že jste pro tým přidanou hodnotou, je pro rychlou integraci zásadní. Zjistěte, v čem jsou vaši kolegové dobří a kde by se Vaše silné stránky nejlépe uplatnily. Nejjednodušší způsob, jak si získat respekt svých kolegů, je vždy být ve své práci dobrý a jít příkladem.