14 tipů pro úspěšný Skype pohovor

14 tipů pro úspěšný Skype pohovor

Skype používá každý měsíc více než 300 milionů uživatelů. Není tedy žádným překvapením, že služba umožňující video hovory, se používá i jako nástroj, která pomáhá personalistům při vedení pracovních pohovorů. Používání aplikace Skype umožňuje zaměstnavatelům vést pohovory s uchazeči téměř z celého světa. V dnešní době bývá tzv. Skype pohovor často prvním krokem v náborovém procesu, a proto je tedy důležité, aby byl úspěšný.

Jak se připravit na Skype pohovor

Příprava na Skype pohovor by měla být stejná, jako příprava na osobní nebo telefonické pohovory, ne-li větší. Technologie mohou zvýšit pravděpodobnost, že se něco pokazí, takže je důležité udělat vše co můžete, aby Váš pohovor proběhl bez obtíží.

Použijte následující tipy, aby Vás během Skype pohovoru nezaskočily žádné technické problémy a Vy jste mohli během pohovoru zazářit.

1. Vytvořte vhodné prostředí pro Skype pohovor

Nejprve si promyslete, kde  přesně budete při pohovoru sedět, tedy kde přesně se bude nacházet Vaše domácí kancelář. Jakmile se rozhodnete pro nejvhodnější místnost, přemýšlejte o tom, co tazatel uvidí během pohovoru, když se podíváte za Vás. Snažte se scénu na pozadí vytvořit co nejupravenější, protože obrázky na zdi nebo jiné předměty mohou vést k rozptýlení tazatele, a to nechcete dopustit. Jeho pozornost musí být soustředěna na Vás. Také se ujistěte, že Vaše okolí je uklizené a osvětlení je dobré.

Po vytvoření tzv. „pohovorové místnosti“ se ujistěte, že během pohovoru nemohou do místnosti přijít členové Vaší rodiny, přátelé a ani domácí mazlíčci. Sdělte jim předem, že máte Skype pohovor a zavřete dveře, abyste zabránili hluku.

2. Přečtěte si o všech nástrojích, které Skype nabízí

Skype má mnoho funkcí, které mohou být užitečné i během Vašeho pohovoru. Například můžete využít funkce ke sdílení obrazovky nebo souborů s tazatelem.

3. Proveďte testovací Skype hovor den předem

Den před konáním Skype pohovoru, je vždy dobré udělat si zkušební hovor. Můžete ho provést s někým z Vaší rodiny nebo přátel. Ověříte si tak, že vše bude připravené na Váš pohovor (fotoaparát i mikrofon fungují). Projděte si několik typických otázek a odpovědí pro pohovor a požádejte člena rodiny nebo přítele, aby vám poskytl konkrétní zpětnou vazbu.

4. Procvičte si pohovorové otázky nahlas, natočte se na kameru

Pravděpodobně to pro Vás bude zvláštní, ale nahrání videa, při kterém si zkoušíte nahlas odpovídat na otázky jako během pohovoru je skvělý způsob, jak identifikovat všechny body, které budete muset před samotným pohovorem změnit, například špatná řeč těla, příliš tiché nebo příliš rychlé mluvení. Také Vám to dává poslední příležitost vyzkoušet si nastavení Vašeho Skypu, osvětlení místnosti či způsob vyjadřování. Přece si nebudete chtít uvědomit všechny tyto problémy až během pohovoru a v důsledku toho riskovat, že budete vypadat jako nepřipravení nebo neprofesionální.

5. Zkontrolujte, zda Váš Skype účet působí profesionálně

První věc, kterou personalista uvidí, je vaše profilová fotka a uživatelské jméno na Vašem Skype účtu, a proto se ujistěte, že Vás fotka i uživatelské jméno zobrazují v profesionálním světle. Pokud již máte vytvořeny svůj osobní účet Skype, zvažte vytvoření samostatného účtu, který budete použít konkrétně pro pohovory.

6. Připravte si poznámky a otázky

Před pohovorem si vytiskněte svůj životopis a připravte si otázky, které chcete položit na konci pohovoru. Připravte si jednotlivé body ze svého životopisu a použijte je jako odrazový můstek pro konverzaci nebo jako podněty. Z životopisu pokud možno nečtěte, abyste zachovali oční kontakt s tazatelem.

V den Skype pohovoru…

7. Připravte se a přihlaste se na čas

K osobním pohovorům není vhodné přijít jen pár sekund před začátkem pohovoru, to samé platí pro Skype pohovory. Nezapomeňte se přihlásit do Skype aplikace a mít vše připravené na svém místě nejméně 5-10 minut před začátkem rozhovoru. Budete pouze čekat, až Vám personalista zavolá - poslední věcí, kterou nechcete, aby se stala, je přece nechat ho čekat. To by mohlo zanechat dojem, že jste neorganizovaný a neumíte pracovat s časem.

8. Vhodně se oblečte

I přesto, že budete mít Skype pohovor z pohodlí Vašeho domova, měli byste obléct stejně jako pro osobní rozhovor. V případě pochybností je vždy dobré se oblékat tak profesionálně, jak jen můžete. Také si uvědomte, jaké oblečení bude vidět na kameře - například, pokud se rozhodnete si obléct tepláky a košili, můžete toho později litovat, pokud budete potřebovat vstát!

9. Nastavte si status přítomnosti na Skypu

Možná si pamatujete, že jste při předchozím používání Skype viděli zelenou tečku vedle Vaší fotky, pokud jste byli online, což naznačuje, že jste aktivní a lidé Vás mohou kontaktovat. K tomuto dojde automaticky při prvním přihlášení.

Je však také možné si ručně nastavit stav Vaší přítomnosti  na „pryč“ nebo „nerušit“. To je velmi důležité pro to, abyste nebyli rušeni jinými přicházejícími hovory během Vašeho pohovoru.

10. Neverbální komunikace je zásadní, a to i přes kameru

První dojmy se utvářejí během prvních sedmi sekund při setkání s někým novým, takže vaše řeč těla má významnou roli při utváření názoru o Vás od prvního okamžiku, kdy se personalista připojí k hovoru. Během Skype pohovoru dívejte přímo do kamery - pomůže to udržet oční kontakt. Udržování očního kontaktu ukáže tazateli, že věnujete pozornost tomu, co říká a pomůže Vám vybudovat vztah, díky němuž bude konverzace přirozenější. Nezapomeňte sedět rovně a usmívat se, abyste tazateli ukázali, že jste sebevědomý a komunikativní.

11. Zapojujte se a buďte během hovoru soustředěný 

Nezapomínejte, že se účastníte rozhovoru, takže byste měli projevit angažovanost, když tazatel mluví,  třeba přikývnutím či  verbálním souhlasem. Pokud nejste zvyklí na rozhovory přes Skype, dívejte se skrz webkameru a také na malé okno v rohu Skypu. Buďte opatrní, abyste nepůsobili příliš staticky a nepřirozeně. Používejte gesta rukou a používejte svou tvář a tělo téměř stejným způsobem jako při osobní konverzaci.

12. Buďte si vědomi jakéhokoli časového zpoždění

Během Skype pohovoru může dojít ke zpoždění toho, co tazatel říká a toho, kdy dané věci slyšíte Vy. Pokud k tomu dojde, ujistěte se, že nemluvíte přes to, když mluví Váš tazatel a vyhýbejte se mluvení v dlouhých blocích. To pomůže konverzaci být přirozenější. Abyste tuto nepříjemnost minimalizovali, zkuste zajistit silnější signál – přibližte se více k modemu nebo zavřete jiné aplikace v počítači.

13. Zůstaňte v klidu, pokud se technologie nefunguje tak, jak má

Přes veškerou přípravu, praxi i preventivní opatření, která můžete podniknout před nadcházejícím Skype pohovorem si technologie může vždy najít způsob, jak se pokazit. Můžete mít například problémy s připojením k internetu nebo může přestat fungovat mikrofon. V těchto situacích je důležité zůstat v klidu. Jak budete reagovat, když se situace nevyvíjí podle plánu, může Vašemu zaměstnavateli odhalit Vaši schopnost klidně a aktivně řešit obtížné situace.

14. Domluvte si další kroky po pohovoru

Tento poslední krok není o nic méně důležitý, než po osobním setkání. Po pohovoru zašlete v rychlosti e-mail, ve kterém napište, že jste se s druhou stranou rádi setkali a dozvěděli se více o roli a společnosti. Na závěr e-mailu napište, že se těšíte na další postup, posílíte tím  svůj zájem o roli.

 

Vzhledem k tomu, že v mnoha náborových procesech jsou technologie stále důležitější součástí, tedy i videohovory se vyskytují častěji. Pokud hledáte práci, je téměř jisté, že budete ve velmi blízké budoucnosti požádáni o Skype pohovor. Dodržováním výše uvedených tipů a s důkladnou přípravou na pohovor se jistě dočkáte úspěchu.