Jak na vyvážený pracovní a soukromý život

Jak vylepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Svět se v poslední době rychle mění, a s ním i způsoby práce a obchodní modely firem. Pracovní tempo je často rychlejší a pro zaměstnance to může znamenat, že se jim daří hůře najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Ta je však pro spokojenost a duševní klid nezbytná. Nejen že nám pomáhá udržovat dobré vztahy s blízkými, ale také zachovat si rozumný přístup k pracovním povinnostem. Jak si tedy i v tomto zrychleném tempu udržet rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem?
 
Oddělit pracovní a soukromý život je dovednost, kterou si ne každý snadno osvojí, je to ale nesmírně důležité, protože pozitivně ovlivňuje naši celkovou životní spokojenost a dodává nám pocit naplnění a pohody. Pokud tedy pozorujete, že máte v této oblasti co zlepšovat, zkuste začít pomocí následujících kroků:
 

1. Zanalyzujte si svůj pracovní den

Důvodem, proč se velké části zaměstnanců nedaří udržet rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, je špatné hospodaření se svým pracovním časem. Zkuste tedy zhodnotit, jak si stanovujete priority. Máte denní plán úkolů, podle kterého postupujete? Neberete si toho na sebe příliš mnoho? Zamyslete se také nad tím, co narušuje vaši koncentraci a pracovní rytmus. Postupně se pokuste těchto elementů zbavovat a sledujte, jaký to má vliv na váš výkon.
 
Pokud se během dne cítíte zavaleni úkoly a je pro vás obtížné rozložit si povinnosti, zkuste použít metodu zvanou Eisenhowerova matice (česky se o ní dočtete třeba zde). Ta spočívá v rozdělení vašich úkolů do čtyř kategorií dle důležitosti a naléhavosti, což vám pomůže určit priority a identifikovat oblasti, které můžete odložit či delegovat. Pokud si své úkoly pro daný den rozumně rozdělíte, minimalizujete faktory, které vás při práce rozptylují, nejen že budete pracovat efektivněji, ale hlavně se také vyhnete práci přesčas.
 

2. Promyslete, jak využít pracovní flexibilitu

Mnoho zaměstnanců považuje flexibilitu v práci za užitečnou pro udržení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Pokud v současné době nepracujete na dálku nebo v hybridní formě a myslíte si, že by to mohlo mít mnoho výhod, zkuste si o této možnosti promluvit se svým nadřízeným. Řada firem, které zavedly podobná řešení s nástupem pandemie, je využívá stále a hodnotí je jako efektivní.
 
Každý pracovní model má ale své výhody i nevýhody, nezapomeňte tedy promyslet, jak vás i vaši práci ovlivní, pokud nebudete mít své kolegy nablízku, zda budete mít k dispozici optimální prostor, kde vás nebude nic rušit a budete se moci v klidu na práci soustředit. Ne každému práce na dálku vyhovuje, některé motivuje k větší efektivitě týmová spolupráce, někteří lidé se naopak potýkají s tím, že mají tendence pracovat dlouho přesčas. Vhodné je například rozdělit si v týdnu úkoly tak, aby vám na doma zbyly takové, které až tolik interakce s ostatními nevyžadují. Jakmile budete mít v tomto jasno, požádejte svého nadřízeného o upřímný rozhovor, během kterého předložíte svůj návrh.
 

3. Učte se být asertivní

Jsou situace, kdy je práce přesčas nevyhnutelná. Nouzové situace se zkrátka dějí, možná dokončujete důležitý projekt a do termínu zbývá jen málo času. To je v pořádku. Takové situace by ale neměly být dlouhodobě, každý den. Je třeba umět rozpoznat hranice a rozumně si nastavit svůj rozvrh, aby práce přesčas byla spíše výjimkou než pravidlem. Ačkoliv není vždy snadné komunikovat na pracovišti asertivně, je dobré si uvědomit, že se jedná o klíčovou kompetenci. Je důležité uvědomit si hodnotu odpočinku a stanovit si své hranice.
 
Pravidelná práce přesčas v důsledku totiž může vést k vyhoření a zdravotním problémům, což jistě není v zájmu ani vašeho zaměstnavatele, a už vůbec ne ve vašem.
 

4. Respektujte svůj čas pro sebe

Dopracovali jste? Zavřeli jste pracovní počítač a odložili jste mobil, nebo máte tendenci stále sledovat, jestli vám nedorazil nový email? Ačkoli se může zdát, že odpověď na zprávu či email zabere jen chvilku, realita je taková, že vás nakonec může zaměstnat i na delší dobu, přestože už byste se měli věnovat sobě a vašim osobním záležitostem. Rozlišujte proto čas, který věnujete pracovním povinnostem a čas, který patří jen vám a vašim blízkým. To vám přinese větší spokojenost v osobním životě a umožní vám to více odpočinku před dalším pracovním dnem.
 

5. Plánujte pravidelně dovolenou

Nezapomínejte opravdu využívat své dny volna a pravidelně si plánujte dovolenou. V ideálním případě byste si ji měli dopřát alespoň dvakrát ročně, dovolená by pak měla trvat nejlépe dva, pokud možno i tři týdny v kuse, abyste vyjeli ze zajetých kolejí a získali od své práce odstup. Ten může být později výhodou i pro vaši práci, například v podobě nových nápadů.
 
Odpočinek má mnoho podob. Při fyzickém odpočinku se dobíjí hlavně vaše tělo. Důležitý je také aktivní odpočinek, kdy vyvíjíte určitou pohybovou aktivitu, nicméně není nutné podávat vrcholné fyzické výkony. Pro pracující s náročným stresovým povoláním je velice důležitý také mentální odpočinek. Mentálně lze odpočívat opravdu mnoha způsoby, skvělá jsou například dechová cvičení, meditace nebo procházky v přírodě.
 
 
 
Nezapomeňte, že ani pokud jde o odpočinek, neexistuje dokonalý stav, za kterým byste se měli hnát. Cílem není, aby se z nastavení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem stala další stresující okolnost, kterou byste si museli osvojit. Nemusíte každý den sportovat, meditovat nebo být pozitivně naladěni. Důležitější je dlouhodobá spokojenost se svým pracovním i osobním životem.

CZ_RB_Social

Spojte se s námi na sociálních sítích